طرح درس- سال تحصیلی 87-1386
هدف کلی: حفظ تعادل
اهداف جزئی:
الف- اهداف آموزشی شناختی:
1- آشنایی با چگونگی حفظ تعادل هنگام حرکات
2- آشنایی با تمرینات تعادلی
ب- اهداف آموزشی مهارتی:
1- مهارت در حفظ تعادل هنگام حرکات
2- مهارت در انجام تمرینات تعادلی
ج- اهداف آموزشی نگرشی (حیطه عاطفی):
1- توجه به وضعیت تعادل خود هنگام انجام حرکات
2- علاقه مندی به انجام تمرینات تعادلی
3- علاقه مندی به برقراری ارتباط با دوستانش از طریق مشارکت و بازی
روش آموزش:
نمایشی، مشارکتی، پرسش و پاسخ و بازی
وسایل بازی:
لباس ورزشی، گچ برای علامت گذاری، مانع، گونی، حیاط مدرسه
اجرای سناریو:
معلم وارد کلاس می شود و دانش آموزان را گروه بندی می کند. به هشت گروه چهار نفره با گرفتن کارت ها تقسیم می شوند.
هر کارت نشانگر یک بازیست برای حفظ تعادل
ارزشیابی ورودی:
معلم وارد کلاس می شود و بعد از سلام و احوالپرسی و خواندن سوره کوچک توسط دانش آموزان آنها را با نگاه حضور و غیاب می کند و پس از پوشیدن لباس ورزشی معلم چند
حرکت را می پرسد. طرز صحیح دویدن را نمایش دهد (باید دستها در هنگام دویدن در کنار بدن قرار گیرد و بدن بیش از اندازه به طرف جلو خم نشود).
ایجاد انگیزه و پرسش و پاسخ:
معلم به هر دانش آموز یک کارت می دهد که دانش آموزباید با دیدن عکس های روی آن کارت بدن خود را به همان صورت نگه دارد. به عنوان نمونه از دانش آموزی سوال می شود، چه حرکتی می بیند؟ می گوید: پروانه، دانش آموز باید حرکت پروانه را انجام دهد و با ایست معلم خود را به همان صورت نگه دارد یعنی همان بازی مجسمانه. پس از این که کارت های همانند هم را پیدا کردند گروه خود را تشکیل داده و سرگروه تعیین می شود و سپس به حیاط می روند.
گرم کردن بدن در حیاط مدرسه:
هر گروه طبق کارت های دریافت شده فعالیت خود را انجام می دهند مانند: بال زدن و پرواز کردن- روپایی زدن با توپ فرضی و سپس انجام چند نرمش ساده.
روش اجرا:
با سوت معلم گروه ها دوباره پشت سر هم قرار می گیرند.
آمادگی برای کسب تعادل:
ابتدا به آنها تذکر می دهیم که هم مواظب اعضای بدن خود باشند و هم مواظب دوستان پشت سرشان و سپس حرکات آنها را زیر نظر می گیریم تا هم دو دست و هم دو پایشان فعالیت داشته باشد.
کسب تعادل:
در مقابل هر گروه با گچ خطی کشیده می شود، از آنها می خواهیم دستان خود را کاملا باز کنند و از روی خطوط عبور نمایند سپس برعکس از روی همان خطوط به عقب برگردند. در مرحله بعد یک پا را از زمین بلند کنند و با لی لی کردن به جلو رفته و سپس برگردند.
بعد از عبور از روی خطوط خم شده و بر روی یک پا بایستند. بعد از تکرار و تمرین تعادل خود را به صورت نشسته حفظ کنند.
مانع گذاری:
در فواصل مختلف حیاط برای هر گروه مانعی به صورت مارپیچ گذاشته می شود که باید بتوانند با یک پا از موانع عبور کنند.
تن پوش با گونی:
با سوت معلم گروه ها دوباره به جای خود بر می گردند، رهبر هر گروه در ابتدای صف پاهای خود را درون گونی کند و برای گذشتن از موانع آماده شود. با حرکت معلم مسابقه شروع می گردد، باید بدون برخورد با موانع به خط اصلی رسیده و برگردد و گونی را به یار بعدی بدهد. هر گروهی که بدون برخورد با موانع زودتر برسد، برنده است.
جمع بندی:
معلم از گروه ها می خواهد آنجه را که در حفظ تعادل یاد گرفته اند بیان کنند و انجام دهند، اگر گروهی خوب انجام نداد از دانش آموزی که مهارت دارد استفاده می کنند. از گروهی سوال می شود بر روی یک پا خم شده و حرکت فرشته تعادلی را انجام دهد.
برگشت به حالت اولیه:
چون دانش آموز فعالیت زیاد داشته دو دست خود را شل کرده و به پایین بیندازد سپس یک نفس عمیق بکشد.
تکلیف:
یک نقاشی از دوستش بکشد که در حالت حفظ تعادل می باشد و یا یکی از تمرینات تعادلی را در خانه انجام دهد و جلسه بعد بگوید چگونه تمرین نموده است.
دفاعیه کار:
چون دانش آموز زنگ ورزش فعالیت دارد و در منزل هم تمرین دارد از روش کار آیی اعضاء استفاده نموده ام و از بعضی از آنها برای اجرای حرکات ورزشی سر صف استفاده کرده ام.
چون از گروه ها سوال می شود و اعضای گروه باید جواب دهند چه به صورت شفاهی و چه به صورت عملی از روش ساختار گرایی استفاده نموده ام.
در دادن تکلیف هم از روش حل مساله استفاده شد، چون باید برای انجام حرکات صحیح تعادلی با خانواده اش مشورت کند و یا نقاشی بکشد.